xAI – zrozumieć „prawdziwą naturę wszechświata”

Elon Musk, szef Tesli i SpaceX, ogłosił w lipcu 2023 roku utworzenie nowej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją.

Włodarz Twittera (X) okazuje się jednym z twórców kolejnego projektu, w którym wykorzystywana będzie generatywna sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. 13 lipca na łamach swojego Twittera (X), Elon Musk ogłosił powstanie nowego start-up’u. Według tego ogłoszenia xAI ma zająć się zrozumieniem „prawdziwej natury wszechświata”.

Firma nazywa się xAI i zatrudnia kilku inżynierów, którzy wcześniej pracowali w takich firmach jak OpenAI i GoogleCelem xAI jest „zrozumienie prawdziwej natury wszechrzeczy”, jak podano na stronie internetowej firmy. Nie wiadomo jednak, jak firma jest finansowana, jakie ma konkretne cele ani jakiego rodzaju sztucznej inteligencji chce się skupić. Firma zapowiedziała, że weźmie udział w rozmowie na Twitter Spaces 14 lipca, gdzie może ujawnić więcej szczegółów na temat swoich zamierzeń.

Musk ma długą historię związku ze sztuczną inteligencją. Był jednym z założycieli OpenAI, organizacji non-profit, która stworzyła popularny model językowy GPT-3, wykorzystywany do różnych zastosowań, takich jak pomoc uczniom w pisaniu prac domowych2Musk jednak zerwał współpracę z OpenAI w 2018 roku, twierdząc, że ma konflikt interesów z Teslą i że OpenAI stało się zbyt komercyjne i zamknięte2Musk również krytykował GPT-3 za posiadanie liberalnego uprzedzenia i wezwał do stworzenia „TruthGPT”, który byłby bardziej obiektywny.

Musk wielokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami płynącymi ze sztucznej inteligencji i nawoływał do jej regulacji. W marcu 2023 roku podpisał list otwarty opublikowany przez Future of Life Institute, w którym wezwał firmy zajmujące się sztuczną inteligencją do „natychmiastowego wstrzymania na co najmniej 6 miesięcy szkolenia systemów AI potężniejszych niż GPT-4”. W wywiadzie dla BBC w kwietniu 2023 roku Musk powiedział, że martwi się o bezpieczeństwo AI od ponad dekady. „Uważam, że powinien zostać utworzony organ regulacyjny do nadzorowania AI, aby zapewnić, że nie stanowi ona zagrożenia dla społeczeństwa”, powiedział.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego Musk tworzy własną firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, ale można spekulować, że chce mieć większą kontrolę nad rozwojem i zastosowaniem tej technologii. Możliwe też, że chce wykorzystać sztuczną inteligencję do swoich innych projektów, takich jak SpaceX czy Twitter (X). Być może też chce po prostu zgłębić tajemnice wszechrzeczy i sprawdzić swoje hipotezy na temat natury rzeczywistości.

źródła:

https://www.bbc.com/news/technology-66183034

https://time.com/6294278/elon-musk-xai