My POLACY

Czy wierzysz w stereotypy? – to klip pokazujący Polaków jako ludzi twórczych i kreatywnych. To efekt kampanii internautów, którą wspiera PKN Orlen.

Mamy tu designerów samochodowych, polskich naukowców, polskie sztandarowe produkty, jak choćby pociąg Pesa Dart, polskie gry komputerowe z hitem sezonu, czyli trzecią częścią kultowego „Wiedźmina”, a także polskich sportowców i wyczynowców. Film ma trzy wersje językowe, poza polskim tłumaczeniem dostępny jest w języku angielskim, niemieckim i czeskim.

Pomysł narodził się w sieci— tłumaczy Rafał Geremek, właściciel studia Czarny Słoń.

Inspiracją do klipu o stereotypach była reklama czeskiego operatora komórkowego, który pokazał polskiego handlarza-oszusta wabiącego aparatami nędznej jakości. To nie jedyny taki przypadek w ostatnich latach – weźmy choćby reklamę Media Markt, w której Polacy kradną spodnie niemieckim klientom. Ten filmik mówi o tym, że myślenie stereotypowe, hejterskie jest niemądre— dodaje.

Najciekawszym wyzwaniem jest pokazanie kraju przez pryzmat ludzi i ich osiągnięć

— podkreśla Rafał Geremek.

Głównym sponsorem klipu jest PKN Orlen. Na ostatniej planszy widać napis, że projekt został wsparty przez organizatora konkursu „Polacy z Werwą”, w którym nagradzani są ludzie, którzy w różnych dziedzinach robią coś niebanalnego. Kilku z nich możemy obejrzeć w tym filmie: prof. Adama Maciejewskiego, chirurga, który wsławił się przeszczepem twarzy ratującym życie pacjenta, a w tym roku dokonał pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi, a także dr Magdaleny Król, onkolog zajmującej się wpływem układu immunologicznego na powstawanie przerzutów nowotworowych i Przemysława Juszczyńskiego, profesora hematologii, wybitnego znawcę genetyki i biologii molekularnej w nowotworach układu krwiotwórczego. W klipie pokazane jest także dzieło laureatów tegorocznej edycji konkursu „Polacy z Werwą”: samochód World RX Team Austria zaprojektowany przez Katarzynę i Wojciecha Sokołowskich z Gliwic, właścicieli studia projektanckiego Sokka, a także system lokalizowania w sklepie poszukiwanych produktów krakowskiej firmy Estimote.

autor: wSumie.pl