Co NAPRAWDĘ Trójmorze myśli o Polsce

W ostatniej ankiecie z około 4,5 tysiąca głosów w ponad 60% zagłosowaliście na temat Co Kraje Międzymorza myślą o Polsce. Wzięliśmy zatem dla was ten temat na tapet.

Temat Międzymorza ostatnio przycichł dlatego wszystkie artykuły będą z okresu lipiec – wrzesień.

1 http://www.index.hr/vijesti/clanak/ug... Na pierwszy ogień Chorwacja, która jak podają nasze media jest wraz z nami liderem projektu. Na stronie index.hr w artykule z lipca tego roku możemy przeczytać: Donald Trump weźmie udział w Szczycie Warszawskim, organizowanym w związku z ideą Trzech Mórz. Ideę tę silnie promuje prezydent Chorwacji Kolinda Grabar Kitarovic, która zdaje się być zadowolona z uczestnictwa Trumpa w Szczycie. Jak ostrzega niemiecki tygodnik Die Zeit Trump zamierza doprowadzić do podziału Europy i uniemożliwić jej zbliżenie się do Rosji. Sprawdzimy także co ludzieli pisali w komentarzach pod tym artykułem, bo było ich naprawdę sporo. W Chorwacji głosy są podzielone, zarówno wśród opinii publicznej, jak i w rządzie. To niepokojący znak, mówiący, że w razie zmiany rządu w Chorwacji cała idea Trójmorza może pójść w niepamięć.

2 https://mno.hu/kulfold/lengyel-magyar... Jako drugiej przyjrzymy się prasie węgierskiej, w której, co może dziwić, niewiele mówi się o samej idei Trójmorza. Sporo nawiązań jest natomiast do przyjaźni polsko-węgierskiej i to o niej traktuje artykuł z końcówki września tego roku, któremu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej. Tu również przyjrzymy się komentarzom Węgrów. Cały artykuł zapewnia o trwającym sojuszu polsko-węgierskim, a w komentarzach widzimy przeważnie krytykę działań UE względem Polski. To dobrze świadczy o naszych stosunkach.

3 https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/d... Ostatnim państwem, które weźmiemy pod lupę są Czechy. Jak się okazuje Czesi niewiele wiedzą o samej inicjatywie lub się nią nie interesują. Widać to w komentarzach, a raczej ich braku w każdym newsie, jaki znaleźliśmy. Natomiast rząd czeski jest nieszczególnie zainteresowany dołączeniem do Trójmorza. Trójmorze to polsko-chorwacka Inicjatywa Współpracy Wschodnioeuropejskiej, która nie jest znana w Republice Czeskiej. Polska rozciągająca się na Morze Bałtyckie, Adriatyk i Morze Czarne to marzenie z lat 1918-1939, a projekt ściślejszej współpracy między dwunastoma państwami Europy Środkowej i Wschodniej niedawno powrócił – tymi słowami rozpoczyna się artykuł na stronie irozhlas, z lipca tego roku. Wygląda na to, że wśród czeskiego rządu poparcia możemy nie znaleźć, a opinia publiczna nieszczególnie interesuje się całym projektem i tak szczerze to muszę przyznać, że sam spodziewałem się innych wyników analizy zagranicznych mediów. A co Wy myślicie o całej sprawie? Czy Trójmorze rzeczywiście ma szansę powstać, pomimo braku dużego zainteresowania w państwach potencjalnych członków? Zapraszam do dyskusji w komentarzach. Dawajcie także propozycje na kolejne części serii. Jeśli nie widziałeś poprzednich, zachęcam do oglądania, wystarczy, że klikniesz w jedno z okien, jakie właśnie się wyświetliły, jak jesteś tu pierwszy raz to masz do nadrobienia sporo ciekawych materiałów! Do usłyszenia już w kolejny piątek!

źródło: Bądź Na Bieżąco

 

MATERIAŁ z  2017 roku