Funkcjonariusze Centralnego Biuro Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumenty z Ochotniczych Straży Pożarnych w następujących miejscowościach:
– OSP Lwówek (pow. nowotomyski)
– OSP Jutrosin (pow. rawicki)
– OSP Wijewo (pow. leszczyński)
– OSP Krobia (pow. gostyński)
– OSP Czempiń (pow. czempiński)
– OSP Kaźmierz (pow. szamotulski)
– OSP Ostroróg (pow. szamotulski)
– OSP Miłosław (pow. wrzesiński)
– OSP Powidz (pow. Słupecki)
– OSP Rychwał (pow. koniński)
– OSP Tuliszków (pow. turecki)
– OSP Gołuchów (pow. pleszewski)
– OSP Sośnie (pow. czarnkowsko-trzcianecki)
– OSP Kobyla Góra (pow. ostrzeszowski)
– OSP Skrzatusz (pow. pilski)
– OSP Komorzowo Przemysławskie (pow. jarociński)
– OSP Wysocko Małe (pow. kaliski)
– OSP Czempiń (pow. kościański)
– OSP Zbiersk (pow. kaliski)
Ponad 16 mln kosztują wozy ratowniczo-gaśnicze, które miały trafić do wielkopolskich remiz OSP. Terminy minęły, samochodów strażackich nie ma, pieniądze wypłacono. Skarb Państwa został narażony na szkodę znacznych rozmiarów i stracono kontrolę nad realizacją zamówień.
Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w mieniu publicznym dysponowanym przez Oddział Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego oraz przedłożenia poświadczającej nieprawdę dokumentacji dotyczącej realizacji zamówień publicznych prowadzi Delegatura CBA w Poznaniu na podstawie własnych ustaleń.
Do wielkopolskich remiz OSP miały trafić samochody ratowniczo gaśnicze – 20 sztuk lekkich i 15 średnich wozów. Mimo, iż termin dostawy minął i samochody nie zostały wykonane i dostarczone, to jednak ok. 3 mln zł zapłata za rzekomo już wykonane zamówienie została wypłacona. W wyniku działań i ustaleń CBA urząd marszałkowski zdążył wstrzymać wypłatę 13 mln zł.
Skarb Państwa został narażony na szkodę znacznych rozmiarów, stracono kontrolę nad realizacją zamówień i możliwości nałożenia na wykonawców umownych kar finansowych z tytułu niedotrzymania terminów.
Poznańscy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali i zabezpieczyli dokumenty w 35 wielkopolskich remizach OSP, do których miały trafić specjalistyczne samochody. Dokumentacje dotyczącą tego zamówienia zabezpieczono w instytucjach współorganizujących i finansujących zakup pojazdów-w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Zarządzie Wykonawczym Oddziału Związku OSP w Poznaniu, a także w firmach zajmujących się produkcją specjalistycznych samochodów strażackich. To początkowy etap śledztwa CBA, sprawa jest rozwojowa. Informuje: Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
źródło: naszawielkopolska oraz informatorzy z gm. Rychwał i Tuliszków.
You must be logged in to post a comment.