Ruszyła produkcja e-dowodu

Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wraz z PWPW zakończyło z powodzeniem testy personalizacji blankietów e-dowodu.

Tym samym potwierdziło gotowość do wejścia w tryb „produkcyjny” wydawania spersonalizowanych dowodów z warstwą elektroniczną.

Instytucje podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziły uruchomienie produkcji dowodu z warstwą elektroniczną.

- Ten trudny projekt udało się doprowadzić do końca, pomimo wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów. Obywatele, którzy dziś złożyli wniosek, odbiorą nowe dowody już z warstwą elektroniczną – poinformował minister Joachim Brudziński. Zaznaczył, że nowe dowody będą w naturalny sposób zastępowały stare, którym będzie upływał termin ważności.

Zarówno Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA jak i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przekazały do MSWiA raporty o uruchomieniu produkcji e-dowodu. W ten weekend zakończył się proces produkcyjnego wdrażania systemów do wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Wdrożenie, przeprowadzone wspólnie przez PWPW i CPD MSWiA, to element całego procesu produkcyjnego, któremu przewodzi Ministerstwo Cyfryzacji. Otrzymaliśmy potwierdzenie integracji z systemami dostarczanymi przez Centralny Ośrodek Informatyki na potrzeby MC, w wyniku czego Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji - Karol Okoński, podjął decyzję o uruchomieniu produkcyjnym e-dowodu.

Realizacja projektu e-dowód to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID zapoczątkowanego w 2008 r., którego niezakończenie w terminie groziło koniecznością zwrotu do Unii Europejskiej kwoty blisko 150 milionów złotych. Aby tego uniknąć rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o kontynuowaniu i ukończeniu tego projektu, czego efektem będzie zaoferowanie obywatelom wielofunkcyjnego i bezpłatnego dokumentu z warstwą elektroniczną. Teraz beneficjent projektu czyli Ministerstwo Cyfryzacji, przystąpi do jego rozliczenia z Komisją Europejską.

Co ważne, osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód tak jak dotychczas używane dokumenty tożsamości.

źródło: Telpol INFO