Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej

"Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej" to film dokumentalny pokazujący życie polskich przedwojennych liberalnych ekonomistów. Adam Heydel, Ferdynand Zweig i Adam Krzyżanowski proponowali wolny rynek, wolny handel i wolność gospodarczą jako najlepsze narzędzia najskuteczniej pozwalające międzywojennej Polsce budować bogactwo swoich obywateli. Niestety, władze państwowe nie chciały ich słuchać i korzystać z ich rad.

W filmie pokazujemy korzenie liberalizmu krakowskiego które wywodzą się z czasów Austro-Węgier i które reprezentował Julian Dunajewski, minister skarbu Austrii, mąż stanu i konserwatywny liberał. Mówimy o gospodarce międzywojennej Polski, specyfice porządków, jakie zaprowadzała sanacja i sprzeciwie szkoły krakowskiej wobec przymusu. Prezentujemy pomysł, jaki Adam Krzyżanowski i Ferdynand Zweig mieli na wielki kryzys. Ważny wątek w filmie to pokazanie relacji Adama Heydla z dwoma wielkimi ekonomistami tamtych czasów. Ludwig von Mises był jednym z nauczycieli Krakowiaka, Joseph Schumpeter był jego przyjacielem. Opisujemy wolnorynkowe pomysły szkoły krakowskiej, jej wkład w rozwój przedwojennego biznesu i pytamy naszych ekspertów o to, dlaczego szkoła krakowska nie była słuchana przez rząd. Film wieńczy opis tragicznej historii końca szkoły, jej przemilczenie w PRLu i szansa na odrodzenie dzisiaj, kiedy każdy z nas może przypomnieć o Zapomnianych.

Film wyprodukowała Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości. Niezależna organizacja której cele to: edukacja ekonomiczna, krzewienie filozofii libertarianizmu, idei państwa – minimum i pokazywanie zalet płynących z dobrowolnej współpracy.

Pracujemy tylko za prywatnie pozyskane środki. Podobał Ci się film? Możesz nas wesprzeć tutaj: http://fundacjawip.org/o-nas/darowizn...

Scenariusz i reżyseria: Marcin Chmielowski

Zdjęcia i montaż: Kamil Przespolewski

Fundraiser: Piotr Kot

Koordynator produkcji: Aleksy Przybylski

Asystent produkcji i konsultacja multimedialna: Paweł Piwowar

Lektor: Tomasz Agencki

 

źródło: Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości