Camino znaczy droga, to film, który jest zapisem naszego wędrowania szlakami Camino de Santiago, czyli drogami Jakubowymi. Staramy się w nim ukazać odpowiedź na pytanie: czym jest Camino? Pokazujemy jak wygląda zwykły dzień na szlaku: wędrowanie, jedzenie oraz noclegi. Opowiadamy o naszych uczuciach i emocjach, jakie towarzyszyły nam dzień pod dniu.
Droga św. Jakuba należy do najstarszych szlaków pielgrzymkowych. Celem jest dotarcie do katedry św. Jakuba w mieście Santiago de Compostela w Hiszpanii, w regionie Galicja, gdzie według tradycji znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. Pielgrzymi mają do wyboru kilka dróg prowadzących z różnych regionów, min.: Via Plata, Droga Francuska, Camino Primitivo i Droga Północna. My wybraliśmy Drogę Portugalską, ponieważ Portugalia jest krajem bliskim naszemu sercu.
Nasza pielgrzymka miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Kasia rozpoczęła wędrowanie samotnie w Coimbrze, po 6 dniach, w Porto dołączył do niej Łukasz. Na co dzień towarzyszyła nam kamera, gdyż chcieliśmy pokazać camino i ideę wędrowania drogami św. Jakuba polskim widzom.
W filmie staramy się uchwycić ducha Camino - pokazać, że jest to droga w głąb siebie, która pomaga usłyszeć wewnętrzny głos, odzyskać nadzieję i jest czasem sprzyjającym refleksji. Jednak oprócz duchowego wymiaru Camino, pokazujemy także codzienność na szlaku: przygotowania do wędrówki, jak wygląda albergue, czyli schronisko w którym zatrzymują się pielgrzymi, co to jest credencial, czyli paszport pielgrzyma. Odpowiadamy na pytanie: dlaczego pielgrzymi przypinają muszlę do plecaka? Pokazujemy jakie buty kupić na camino.
Przedstawiamy historie spotkanych ludzi, pielgrzymów, którzy bez względu na kraj pochodzenia, poglądy, wyznawaną wiarę, lub jej brak, licznie przybywają do Hiszpanii, Francji i Portugalii, by odbyć swoją pielgrzymkę. By po prostu wędrować szlakami św. Jakuba.
W filmie „Camino znaczy droga” zobaczycie piękne krajobrazy, przede wszystkim zachwycającej przyrody: lasy eukaliptusowe, kwitnące wisterie, ukwiecone łąki, odradzające się winnice. Uchwyciliśmy również spotkania ze zwierzętami min. z owcami, kozami. Nie zabraknie również widokówek z małych miasteczek i wsi oraz refleksji na ich temat.
Dziękujemy wszystkim, którzy wystąpili w filmie i przyczynili się do jego powstania, w szczególności patronom Podróżovania oraz Aleksandrowi Suszyńskiemu, który jest odpowiedzialny za wybór scen, montaż i dobór muzyki.
źródło: PodróżoVanie