Partia RAZEM to Kawiorowa Lewica

Adrian Tadeusz Zandberg (ur. 4 grudnia 1979 w Aalborgu) – polski historyk, doktor nauk humanistycznych (2007), nauczyciel akademicki, przedsiębiorca, polityk, współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego Partii Razem (2015).

Urodził się w 1979 w duńskim Aalborgu, dokąd jego rodzina emigrowała z Polski w 1967. Jest synem Piotra Zandberga, ma starszego brata. Pod koniec lat 80. XX wieku rodzina Zandbergów przeniosła się do Warszawy, gdzie od tego czasu mieszka na Mokotowie.

Kariera naukowa
Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiów prawniczych nie ukończył. Po zdobyciu magisterium z historii, 27 czerwca 2007 obronił rozprawę doktorską pt. Organizacje i ruchy społeczne wokół partii socjaldemokratycznych w Niemczech i w Wielkiej Brytanii przed pierwszą wojną światową napisaną na Wydziale Historycznym UW. Promotorką pracy była prof. dr hab. Anna Żarnowska, a recenzentami dr hab. Grażyna Szelągowska i dr hab. Daniel Grinberg.

W ramach pracy naukowej jako historyk zajmuje się historią ruchu robotniczego, a także historią medycyny i leczenia uzależnień.

Kariera Polityczna

Był bliskim współpracownikiem lidera PPS Piotra Ikonowicza w jego kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w 2000. W 2001 wspólnie z Jackiem Kuroniem opublikował w „Gazecie Wyborczej” artykuł III RP dla każdego, w którym zaniepokojeni deficytem demokracji w Polsce proponowali zainicjowanie obywatelskiej debaty dotyczącej kierunków rozwoju.

Był członkiem Unii Pracy. Pełnił funkcję przewodniczącego organizacji młodzieżowej tej partii – Federacji Młodych UP, gdzie jego zastępczynią była Barbara Nowacka. Był współorganizatorem protestów przeciwko pomysłom likwidacji bezpłatnych studiów oraz wysyłaniu polskich żołnierzy na wojnę do Iraku. Był też jednym z założycieli portalu lewica.pl. Odszedł z Unii Pracy wraz z większością władz młodzieżówki w proteście przeciw wejściu przez partię w koalicję z SLD. W 2005 współtworzył partię Unia Lewicy III RP, zasiadając w jej zarządzie. W tym samym roku odszedł z tej partii, także z powodu sprzeciwu wobec podjęcia przez nią współpracy z SLD. Również w 2005 współtworzył stowarzyszenie Młodzi Socjaliści, którego był nieformalnym przywódcą (stowarzyszenie było określane jako „młodzieżówka bez partii”, a zostało rozwiązane w październiku 2015.

W maju 2015 współtworzył Partię Razem i zasiadł w jej zarządzie krajowym, odpowiada także za stronę internetową i media społecznościowe ugrupowania. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Partii Razem w okręgu warszawskim, zdobywając 49 711 głosów, co stanowiło 4,54% głosów oddanych w okręgu i było siódmym wynikiem uzyskanym w stolicy. Nie uzyskał mandatu, ponieważ Razem nie przekroczyło progu wyborczego. Jego występ w przedwyborczej debacie liderów ośmiu ugrupowań sprawił, że przez niektóre media uznany został za zwycięzcę tej debaty i nową twarz lewicy.


LOKALNIE „RAZEM” i „KOD” to taka właśnie Kawiorowa Lewica.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: